Resultat

FÖLJANDE MÄSTARE OCH MÄSTARINNOR HAR KORATS

2013-2015 arrangerades loppet på i stort sett samma bana. Inför 2016 gjordes banan om och blev mer kuperad samt mer trailbetonad. Därav de något längre segrartiderna.

  • 42 Km

    Herrar

  • Tid Namn Årtal
    02:54:27 Erik Anfält 2013
    Örebro AIK
    02:51:28 Erik Anfält 2014
    Örebro AIK
    02:42:32 Anders Kleist 2015
    IK Akele
    03:19:09 Tobias Johansson 2016
    Falkenberg Allstars
    03:26:47 Emil Eriksson 2017
    Tierps IF
    03:06:21 Erik Anfält 2018
    Örebro
    03:02:18 Anders Kleist 2019
    IK Akele
    02:54:00 Noah Brautigam 2021
    Salomon NA Team
  • 42 Km

    Damer

  • Tid Namn Årtal
    03:32:37 Sofie Johansson 2013
    Namdal löneklubb
    03:32:13 Sofie Johansson 2014
    Namdal Löpeklubb
    03:13:06 Marika Sundin 2015
    IFK Mora SK
    04:01:20 Linda Hansson 2016
    AXA SC
    03:42:52 Beata Falk 2017
    Hagaby GoIF
    03:47:15 Jenny Björnberg 2018
    Falun
    03:35:35 Jenny Björnberg 2019
    Falun
    03:28:36 Jenny Björnberg 2021
    Falun
  • 21 Km

    Herrar

  • Tid Namn Årtal
    01:23:29 Johan Samuelsson 2013
    Falu IK
    01:21:24 Öystein Kvaal Österbö 2014
    IFK Lidingö SOK
    01:24:01 Erik Folkesson Blom 2015
    IFK Mora OK
    01:26:46 Ola Martner 2016
    Ryssbergets IK
    01:32:37 Manuel Horta 2017
    Gafanhori, Portugal
    01:27:08 Albin Lillieström 2018
    Freidig
    01:26:15 Pontus Nordström 2019
    Team Serneke
    01:28:27 Jesper Svensk 2021
    Stora Tuna OK
  • 21 Km

    Damer

  • Tid Namn Årtal
    01:39:06 Anna-Karin Strömstedt 2013
    Göteborgs Skidklubb
    01:34:35 Helene Söderlund 2014
    IFK Mora friidrott
    01:31:25 Cecilia Kleist 2015
    IK Akele
    01:42:03 Johanna Åström 2016
    Lucksta IF
    01:41:04 Kajsa Risby 2017
    OK Kåre
    01:43:46 Johanna Börjesson-Eriksson 2018
    Österfärnebo
    01:45:47 Kerstin Axelsson 2019
    Hässelby SK
    01:44:46 Kerstin Axelsson 2021
    Hässelby SK
  • 10 Km

    Herrar

  • Tid Namn Årtal
    00:47:56 Jonas Saleskog 2017
    Spårab
    00:38:27 Albin Ridefelt 2018
    OK Linné
    00:41:18 Axel Djurberg 2019
    Hässelby SK
    00:47:19 Peter Manhof 2021
    Papphammarpojkarna
  • 10 Km

    Damer

  • Tid Namn Årtal
    00:47:45 Stina Nilsson 2017
    IFK Mora SK
    00:47:43 Johanna Öberg 2018
    OK Linné
    00:49:54 Filippa Bergsman 2019
    Spårvägens FK
    00:54:28 Johanna Södergård 2021
    Diccfors Consulting
  • FJÄLLNATTEN SÄLEN

  • 100
  • 12 Km

    Herrar

  • Tid Namn Årtal
    00:50:40 Adam Georgsson 2018
    OK Nackhe
    00:44:57 Karl Walheim 2019
    Falun
    00:45:25 Johan Högstrand 2021
    Sätila
  • 12 Km

    Damer

  • Tid Namn Årtal
    01:05:06 Lena Nordlund 2018
    OK Kåre
    00:59:40 Esmeralda Svenningsson 2019
    Tullinge
    01:02:43 Terés Berglund 2021
    Borlänge
  • 7 Km

    Herrar

  • Tid Namn Årtal
    00:36:43 Johan Larsson Norell 2019
    Gävle
    00:32:22 Robert Westman 2021
    Almby Idrottsklubb
  • 7 Km

    Damer

  • Tid Namn Årtal
    00:39:44 Nora Nordlund 2019
    Falun
    00:38:24 Lova Masapärs 2021
    Malungs OK