EQPE Fjällmaraton Sälen

Fullt – på rekordtid! Fjällmaraton Sälen 2025 blir den största hittills

Nu är det klart – Fjällmaraton Sälen 2025 är fullbokat, och det snabbare än någonsin tidigare. Totalt 2800 löpare har anmält sig, vilket gör årets lopp till det största vi någonsin har arrangerat.

Intresset har varit otroligt stort, och det känns så kul att så många vill komma till Sälen i augusti. Vi ser verkligen fram emot att välkomna alla deltagare till fjällen och ge dem en riktigt bra upplevelse.

Ny banmarkeringar

Inför årets lopp gör vi några förändringar ute på banan. Alla distanser kommer att ha sin egen färg på markeringen, vilket gör det enklare att följa rätt bana hela vägen. I stället för snitslar i träd använder vi nu låga flaggor som sätts direkt i marken, i den färg som hör till respektive distans.

10 km – Gröna flaggor
21 km – Orange flaggor
42 km – Blå flaggor

Vi inför också ett nytt sätt att markera vissa delar av banan där fjällterrängen är extra känslig. Där kommer det att sitta flaggor på båda sidor om stigen, och tanken är att man ska hålla sig mellan flaggorna. Det minskar risken för att nya stigar trampas upp och hjälper oss att ta bättre hand om naturen. Vi vet att det är många som kommer springa – och vi vill att fjället ska må lika bra efter loppet.

Nu återstår två månader till start. Vi längtar redan efter att få dra igång, möta alla löpare och känna stämningen i målområdet igen.

Vi ses i Sälen.

FLER NYHETER

REKORDLOPP MED LIVSVIKTIG INSATS

Nära 2700 löpare trotsade fjället – snabb insats räddade liv Årets upplaga av Fjällmaraton Sälen by EQPE blev en rekordstor folkfest, som fyllde fjällstigarna med nära 2 700 löpare. Mitt i…

Programbok 2025

Årets programbok är nu publicerad. Ta del av tips, artiklar och information för hela Fjällmaratonhelgen 2025. Programboken innehåller bland annat: Programboken går även att ladda ner direkt som PDF.

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få det senaste om ditt lopp.