EQPE Fjällmaraton Sälen

ICA Lindvallen och Malungs OK bjuder ALLA barn på fri start i Fjällmaraton Sälen by EQPE

Efter årets initiativ att erbjuda fri start för lokala barn växlar nu ICA Lindvallen och arrangörsföreningen Malungs OK upp. Under 2026 kommer fredagens barnlopp att vara helt kostnadsfritt för samtliga deltagande barn.

”För oss på ICA hänger mat och hälsa ihop. Det här är precis vad vårt lokala engagemang ska handla om,” säger Jacob Henkel, butikschef på ICA Lindvallen. ”Vi såg en otrolig glädje och ett fantastiskt gensvar på Barnens Fjällmaraton i år, och det kändes helt rätt att satsa på barnen i Malung-Sälen, som är vår framtid.”

”Det tände en gnista hos oss, särskilt när vi fick höra att det var just barnloppet som växte mest under hela fjällmaratonhelgen. Då kände vi: Varför stanna där? Tillsammans med Malungs OK vill vi stimulera alla barn att röra på sig. Det här är en investering i framtidens folkhälsa.”

En idrottsförenings dröm

För arrangören Malungs OK är samarbetet en fullträff.

”Det här är en unik och oerhört generös satsning från ICA Lindvallen som vi i Malungs OK är otroligt stolta över att kunna haka på,” säger William Lind, tävlingsledare för Fjällmaraton Sälen. ”Att kunna göra hela fredagens barnlopp gratis för alla hoppas vi kommer leda till ännu fler barn på startlinjen. Vi vill hjälpa dem att upptäcka, eller befästa, glädjen i att röra på sig. Drömmen är att få vara en pusselbit som inspirerar till ett livslångt idrottande.”

FLER NYHETER

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få det senaste om ditt lopp.